Типи парентерального введення ліків
Доставка в організм лікарських препаратів, при якій не задіяний шлунково-кишковий тракт, називається парентеральним введенням. У такий спосіб препарат може бути доставлений безпосередньо в тканини, судини і порожнини організму.
Виділяють наступні типи парентерального введення ліків в тканини:
- Підшкірний. Застосовується для пришвидшення впливу активних компонентів ліків шляхом ін’єкції в підшкірно-жировий шар, де розташовані кровоносні судини.
- Внутрішньошкірний. Таким способом вводяться анестетики місцевої дії, виконуються проби (наприклад, Манту).
- Внутрішньом’язовий. Цей тип використовується для препаратів, які викликають біль чи неприємні відчуття під час ін’єкцій під шкіру. Сюди відносяться ліки на масляній основі, нерозчинні препарати та їх поєднання.
- Внутрішньокістний. Цей тип доставки ліків в організм застосовується коли неможливо здійснити внутрішньовенне введення.
Парентеральне введення препаратів в судини поділяється на три типи: внутрішньовенний, лімфатичний, внутішньоартеріальний. Використання лімфатичного введення (ін’єкція в лімфатичні судини) попереджає потрапляння ліків в печінку та нирки, де може відбутись пришвидшений метаболізм.
Парентеральне внутрішньопорожнинне введення може виконуватись в черевну, серцеву, плевральну порожнину, в порожнину суглобів.
Технологія виконання, переваги та недоліки парентерального введення препаратів
Парентеральне введення препаратів виконується в умовах стерильності. На руках медичного персоналу обов’язково мають бути стерильні рукавички. Для проведення процедури використовуються шприці, крапельниці, внутрішньовенні стандартні та імплантовані порти.
Введення ліків в організм, оминаючи ШКТ, забезпечує наступні переваги:
- Пришвидшену дію ліків.
- Потрапляння препарату в кров в початковому стані.
- Забезпечення точності дозування.
Серед недоліків такого типу введення препаратів можна назвати ризик потрапляння інфекції, неможливість введення ліків при кровотечах або відкритому пошкодженні в місці ін’єкції.
Профілактика ускладнень
Ускладненнями парентерального введення можуть стати алергічні реакції, інфільтрати, абсцеси, некротичні явища. Вони виникають при порушенні стерильності і послідовності виконання ін’єкцій. Для профілактики ускладнень необхідно:
- стежити за дотриманням асептики;
- дотримуватись техніки введення препаратів;
- упевнитися в відсутності алергічної непереносимості препарату у пацієнта;
- перевірити область майбутньої ін’єкції на предмет ущільнень або пошкоджень;
- не вводити занадто охолоджені розчини.