Катетеризація – це процедура, яка передбачає установку катетера в порожнини організму, судинну систему з метою діагностування та лікування захворювань. Введення катетера відбувається в стаціонарних умовах при дотриманні вимог асептики й антисептики. Катетеризація призначена для введення в організм медичних препаратів і відведення рідин (наприклад, при необхідності виведення з організму лімфи, сечі).
Класифікація катетерів
Існують м’які і тверді медичні катетерні трубки. Твердий катетер – це конструкція зі стрижня, рукоятки та зігнутої частини – дзьоба. Виробляються жорсткі катетерні трубки з металу, а м’які зроблені з еластичних матеріалів (гума, силікон, поліхлорвініл та ін.).
Всі катетери поділяються на судинні та порожнинні. Для доступу до центральних і периферичних венозних судин підходять судинні, а за допомогою порожнинних виконується дренування внутрішніх органів (катетеризація черевної порожнини, серця, катетеризація в урології та ін.) і новоутворень.
Залежно від терміну установки виділяють тимчасові і постійні катетери.
Види і способи виконання катетеризації
Широке використання в медичній практиці отримала катетеризація сечового міхура. Вона застосовується для діагностики захворювань сечових шляхів, а також в лікувальних цілях при затримці сечі, потребі в промиванні і доставці медпрепаратів в порожнину органу. Введення катетера не призначається пацієнтам з такими діагнозами, як:
- гостра стадія уретриту;
- скорочений, деформований сфінктер;
- травми сечового міхура і каналу уретри.
Для відведення сечі підходять тверді й еластичні катетери. М’який сечовий катетер найчастіше використовується для примусового спорожнення сечового міхура, коли природне звільнення ускладнене або неможливе. Чоловікам і жінкам вводять одноразовий катетер Фолея, який випускається в герметичній стерильній упаковці. Такий катетер може перебувати в порожнині органу протягом декількох тижнів.
Катетеризація серця призначається для діагностики і терапії серцевих захворювань. Катетеризацію призначають при таких показаннях, як:
- Вроджені і набуті вади серця.
- Серцевий амілоїдоз.
- Стеноз серцевих каналів.
- Ураження артерій.
- Легенева гіпертензія.
- Патологія серцевих клапанів.
Для введення в порожнину серця використовують катетер м’який стерильний. Його вводять через стегнову або ліктьову вену, поступово просуваючи у напрямку до серця. Процедура проводиться під місцевою анестезією. Введення катетера в серце займає в середньому не більше 60 хвилин. Здійснюється постійний контроль тиску. Після проведення лікувальних або діагностичних процедур катетер виймається і обробляється місце введення.
Катетеризація центральних і периферичних вен застосовується для забезпечення доступу в кровоток пацієнта. Катетер у вені використовується для введення в організм медпрепаратів і медичних рідин, отримання крові для аналізів. Введення катетера в порожнину центральних вен виконується при необхідності проведення тривалої інфузійної терапії, отримання внутрішньовенного харчування, виконання контрастної діагностики серця та інших показаннях. У цих випадках під місцевою анестезією проводиться катетеризація стегнової вени, внутрішньої яремної або підключичної.
Катетеризація: особливості у чоловіків та жінок
Технологія встановлення катетера для відведення сечі чоловікам і жінкам має деякі відмінності. Після антисептичної обробки тупий кінець жіночого катетера вводиться в уретру на 4-5 см, а вільний кінець укладається в лоток для сечі. Якщо процедура пройшла успішно, через катетер почне виводитися сеча.
Катетеризація чоловіків катетером Фолея проводиться в декілька етапів. Катетер вводиться в отвір уретри, а статевий член утримується з відсунутою крайньою плоттю. Спочатку катетер вводиться на 4 см. Потім відбувається поступове введення ще на 5 см з одночасним натягуванням на катетер статевого члена. Коли катетер досягне порожнини сечового міхура, почнеться виведення сечі.
Щоб уникнути ускладнень катетеризації сечового міхура, потрібно точно дотримуватися техніки катетеризації, не допускати травмування та потрапляння інфекції.
Катетеризація з порт-системою Ю-ПОРТ
Порт-система Ю-ПОРТ імплантується під шкіру пацієнта і забезпечує наступні види доступу:
- Артеріальний (для отримання крові при крововтратах, отримання медпрепаратів);
- Плевральний (доступ в порожнину легенів);
- Перитонеальний (доступ в черевну порожнину);
- Венозний (для проведення інфузійного лікування, введення в наркоз, забору крові на аналіз);
- Спинальний (доступ до спинномозкової рідини пацієнта).
На відміну від катетера імплантована система Ю-ПОРТ знаходиться під шкірою, що мінімізує ймовірність потрапляння інфекції. Через мембрану порт-системи можна багаторазово вводити медпрепарати, які мають подразнюючу дію на стінки судин.
Система для інфузій Ю-ПОРТ забезпечує психологічний і фізичний комфорт пацієнтові в період лікування. Під час введення препаратів відсутні больові відчуття, а сам порт практично непомітний під шкірою.