Стандартний венозний катетер – це довга і гнучка трубка з поліуретану з невеликим діаметром, один кінець якої вводиться в вену, а протилежний – виводиться назовні. Такий катетер встановлюється в стерильних умовах і використовується для доставки в кровоносну систему пацієнта ліків та медичних розчинів. Венозний катетер встановлюється для тривалого отримання препаратів парентеральним шляхом.
Катетер венозний може бути встановлений в одну з центральних або периферичних вен. Периферичний венозний катетер вводиться в добре пальповані здорові вени голови, шиї та рук. Центральний венозний катетер може бути встановлений в стегнову, підключичну або яремну вени.
Показання до використання венозного катетера
Необхідність установки катетера в вену виникає в наступних медичних випадках:
- Потреба в отриманні парентерального харчування як єдино можливого.
- Постійний контроль змін центрального венозного тиску у пацієнта.
- Одночасне введення пацієнту медпрепаратів, несумісних між собою.
- Неможливість введення ліків пероральним способом.
- Переливання крові або її компонентів, забір крові для регулярних аналізів.
- Тривалі або множинні інфузії розчинів або препаратів, в тому числі – хіміопрепаратів.
- Струменеве введення лікарських розчинів.
- Забезпечення доступу до кровоносної системи при критичному стані пацієнта.
- Анестезіологічне забезпечення.
Центральний венозний катетер застосовується в тих випадках, коли потрібно вводити велику кількість лікарських препаратів, а також речовин, що подразнюють судинні стінки (наприклад, хіміотерапевтичних). Крім того, катетеризація центральної вени проводиться в разі відсутності на тілі пацієнта точок для периферичного венозного доступу, придатних для постановки венозного катетера.
Як вибрати венозний катетер?
Катетери для забезпечення венозного доступу відрізняються за розміром, довжиною, пропускною здатністю. Для простоти ідентифікації катетери фарбують в різні кольори, за якими можна легко визначити їх параметри. Вибираючи розмір канюлі враховуються такі фактори, як розмір самої вени, призначення катетера, фізіологічні особливості пацієнта. Вибір периферичної венозної канюлі залежить від місця розташування вени, яку катетеризують.
При необхідності в тривалому доступі до однієї з центральних вен лікарі рекомендують імплантацію пацієнтові порту для інфузій. Порт-система Ю-ПОРТ складається з титанового порту для ін’єкцій та катетера, який доставляє ліки з резервуара в кров’яне русло пацієнта. Знаходячись під шкірою, порт мінімізує небезпеку зараження та забезпечує пацієнту комфорт і нічим не обмежену рухову активність.
Встановлення венозного катетера та догляд за ним
Катетер венозний в периферичну вену встановлюється без знеболення. Постановка центрального венозного катетера завжди виконується в умовах стерильності із застосуванням місцевого або загального знеболювання. Правильний догляд за венозним катетером дозволяє уникнути таких ускладнень, як інфікування, емболія, кровотеча та інші. Догляд за центральним венозним катетером включає наступні принципи:
- дотримання правил гігієни;
- підтримання сухості та чистоти в місці входу катетера;
- регулярний огляд місця катетеризації на предмет запалень, набряків, пошкоджень тканин;
- дотримання всіх правил використання катетера й абсолютної стерильності при введенні ліків.