Навіщо потрібна порт-система і її переваги в хіміотерапії
Що таке порт-система?
Імплантована порт-система – це медичний пристрій, який призначений для введення різних препаратів, забору крові, дренування та ін.
Зазвичай порт-система (інфузійний порт) складається з венозного катетера, який розміщується в посудині або порожнині, і з’єднаного з ним резервуара.
Порт-система розміщується під шкірою і забезпечує один з постійних доступів: венозний, артеріальний, спинальний, плевральний або перитонеальний.
Для проведення ін’єкцій настійно рекомендується використовувати тільки голки для порт-систем, які не пошкоджують порт-систему. Наприклад, голка Ю-ПОРТ (U-PORT) з особливою формою вістря.
Звичайні голки використовувати не можна!
Як виглядає імплантована порт-система?
Імплантована порт-система – це невелика ємність, що складається із пластику (полісульфон) або металу (титан), має в своїй основі елементи кріплення. Діаметр зазвичай становить 2-3 см, товщина – приблизно 1 см. У її верхній частині розташовується мембрана з багатошарового силікону. Через неї спеціальною голкою для порт-систем виконуються пункції для забору крові, введення хіміопрепаратів (або інших лікарських засобів) і промивання пристрою.
Інфузійний порт має тонку трубочку-катетер довжиною до 50 см. Один кінець катетера під’єднується в бічну частину порту, другий виводиться в центральну вену (яремна вена. Рідше – в артерію).
Порт-системи для хіміотерапії
Для ефективного проведення внутрішньовенних інфузій (хіміотерапія, таргетна або симптоматична терапія) або забору крові необхідний постійний венозний доступ. При кожному внутрішньовенному введенні препаратів периферичні вени пошкоджуються. З часом це призводить до таких ускладнень: флеботромбоз і флебіт (запалення вен).
Встановлена порт-система для хіміотерапії допомагає уникнути повторних внутрішньовенних втручань. Вона забезпечує простий, швидкий і безболісний доступ до центральної вени.
Підшкірна система для тривалої внутрішньовенної інфузії лікарських речовин ставиться всього один раз, і хіміотерапевт використовує її протягом усього курсу лікування.
Ліки вводяться спеціальною голкою через шкіру і силіконову мембрану безпосередньо в камеру інфузійного порту. Далі по катетеру вони потрапляють у кровоносну систему пацієнта. Під час ін’єкції не виникає больових відчуттів або почуття дискомфорту. Введення голки в камеру підшкірного порту, як правило, проходить безболісно. Місцева анестезія проводиться за 1 годину до ін’єкції.
Навіщо потрібна порт-система?
Хіміотерапія проводиться курсами, при цьому введення цитостатиків подразнює стінки судин і часто призводить до флеботромбозу і флебіту. Судини пацієнта стоншуються, і процедурній медсестрі стає важко потрапити в вену, що призводить до хворобливих відчуттів і ускладнює процедуру. У разі випадкового потрапляння хіміопрепарата на шкіру можливий некроз тканин.
Порт-системи гарантують проходження всіх курсів хіміотерапії з максимальним комфортом. Вони забезпечують полегшений постійний доступ у судинну систему пацієнта, створюють фізичний комфорт, не травмуючи вени, так як будуть робити проколи мембрани порту, а не судин, тим самим знижувати відсоток можливих ускладнень протипухлинного лікування.
Порт-системи також забезпечують психологічний комфорт – так як всі процедури проходять безболісно, це перешкоджає появі у пацієнта страху регулярних ін’єкцій.
Як встановлюється порт-система для хіміотерапії?
Зазвичай порт-систему для хіміотерапії встановлюють підшкірно в верхній третині грудної клітки (в праву або ліву підключичну область) під час нетривалої хірургічної операції. Місце і спосіб постановки порт-системи визначається загальним станом пацієнта та запропонованого виду лікування.
Імплантація порту проводиться доктором в операційній під місцевою анестезією.
Спочатку шкіра пацієнта обробляється дезінфікуючим розчином, після чого виконується укол голкою в центральну вену. Далі в отвір вводиться тонкий металевий провідник, через який вставляється катетер діаметром приблизно 2 мм. Потім на шкірі виконується невеликий розріз для установки порту під шкіру, після чого введений катетер з’єднують з встановленим інфузійним портом. На розрізи накладають кілька косметичних швів.
Щоб переконатися, що кінчик катетера правильно розташувався в центральній вені, доктор встановлює підшкірний порт під рентгенівським або під ультразвуковим контролем.
У середньому ця процедура займає не більше 1-ї години.
Під час установки порту пацієнт не відчуває абсолютно ніяких хворобливих відчуттів і навіть дискомфорту.
Порт-система може використовуватися для проведення хіміотерапії вже через кілька годин після імплантації.
Переваги порт-систем в хіміотерапії
- Порт повністю захований під шкіру, внаслідок чого знижується ймовірність інфікування.
- Безболісні ін’єкції, які дозволяють уникати стресу перед черговим уколом.
- Пацієнт з установленим портом не відчуває ніякого дискомфорту.
- Дозволяє багаторазово вводити препарати з подразнюючою дією (хіміотерапевтичні засоби та ін.).
- Дозволяє проводити регулярні забори крові для проведення аналізів.
- Порт можна використовувати протягом декількох років без необхідності перевстановлення.
- Зменшує ризик розвитку флебітів на тлі багаторазових внутрішньовенних введень лікарських засобів.
- Простота і зручність у використанні.
Практика застосування порт-систем в Європі і світі
Застосування порт-систем у хворих з онкологічними захворюваннями це невід’ємна частина вищого стандарту лікування. Інфузійні порти широко використовуються в Ізраїлі, США, країнах Західної Європи у пацієнтів з вперше виявленим онкологічним захворюванням, яким планується проведення множинних сеансів хіміотерапії, особливо цитостастичними препаратами, які викликають пошкодження периферичних вен. Також інфузійні порти встановлюються пацієнтам з тонкими периферичними венами на руках і ногах.
«Європейська онкологічна асоціація» рекомендує встановлювати порт-системи на самому ранньому етапі хіміотерапії до появи периферичних флебітів тим онкологічним пацієнтам, яким планується проведення тривалої хіміотерапії.
Відзначимо, що в країнах Західної Європи інфузійні порти встановлюють 30-35% всіх пацієнтів, які отримують тривалі курси хіміотерапії.
Імплантація порт-системи не порушує звичний спосіб життя пацієнта і не змушує відмовитися від багато чого з того, що він робив раніше. Після того як заживе шов слідом за установкою порту, пацієнт зможе вести звичний спосіб життя, наприклад, приймати ванну.
Ваш лікар допоможе підібрати оптимальний для Вас час початку будь-якої фізичної активності.
Інфузійна порт-система не кидається в очі й виглядає всього лише як невелика припухлість під шкірою.