Інфузійна терапія являє собою парентеральне введення в організм медичних розчинів і лікувальних препаратів з метою відшкодування втрати рідини, відновлення балансу, введення в організм поживних речовин і необхідних ліків. Для проведення ІТ пацієнту встановлюється підключичний або яремний катетер під час малоінвазивного операційного втручання.
Методи та задачі інфузійної терапії
В залежності від способу введення препаратів розрізняють такі виді інфузійної терапії як:
- Венозна (використовується найчастіше);
- Внутрішньокістна (застосовується рідко через складність і небезпечність проведення);
- Артеріальна (дозволяє доставляти ліки безпосередньо в місце запалення).
Проведення інфузійної терапії дозволяє вирішити такі задачі:
- Відновити склад циркулюючої крові;
- Відновити водно-сольовий баланс в організмі;
- Відшкодувати втрати крові;
- Пришвидшити виведення токсичних речовин з організму;
- Відновити баланс кислот, лугів, електролітів;
- Провести парентеральне харчування;
- Довгий час вводити внутрішньовенним шляхом лікарські засоби.
В залежності від цілей проведення інфузійні терапії поділяються на 3 види: коригуюча, замісна і об’ємна.
Показання, протипоказання, принципи проведення
Серед показань для використання системи для інфузій виділяють різновиди шокових станів, опіки тяжких ступенів, зневоднення організму і крововтрати, отруєння організму, ацидоз, порушення іонного балансу, гіповолемія, ниркова недостатність. У випадках, коли лікування потребує забезпечення доступу в центральну вену, виконується встановлення підключичного катетера або катетера в яремну вену.
Перед тим, як поставити катетер в вену, необхідно упевнитись у відсутності у пацієнта протипоказань до проведення інфузійної терапії: набряків легень, серцево-судинних патологій, анурії.
Інфузійна терапія відповідає наступним принципам:
- Усунення шокового с тану. Заходи тривають 2-4 години. Для відновлення необхідного рівня геодинаміки призначаються розчини плазмозамінників, бікарбоната натрія, альбуміна. Пізніше – сольові розчини і глюкоза.
- Відновлення водного балансу. Заходи тривають від 1 до 3 діб. Пацієнт отримує розчини глюкози, магній, калію хлорид, кальцій.
- Очищення організму, виведення токсичних речовин. Виконується 3-4 дні, в деяких випадках довше. Пацієнт отримує сольові і колоїдні розчини.