Катетеризація як медичний термін означає введення катетера в вену пацієнта. Катетеризація виконується в палаті з умовами операційної стерильності. Місце проведення пункції ретельно обробляється антисептичними розчинами. Пацієнт отримує місцеву або загальну анестезію. Контроль над введенням голки і катетера в вену виконується з допомогою рентгенологічного чи ультразвукового обладнання.
Для забезпечення доступу до центральної вени виконується катетеризація яремної вени або підключичної. Операція по встановленню катетера займає не більше 30-40 хвилин і відносно легко переноситься пацієнтами. Якщо отримання препаратів через венозний катетер може відбуватись амбулаторно, пацієнта можуть виписати після проведення операції в цей же день.
Перед проведенням процедури катетеризації може бути призначено аналіз крові на згортання. За тиждень до процедури лікар може відмінити прийом деяких ліків – протизапальних і розріджуючих кров. Наявність алергії у пацієнта обов’язково враховується при проведенні катетеризації.
Як уникнути ускладнень після катетеризації
Уникнути ускладнень, пов’язаних з встановленням центрального венозного катетера, можливо при дотриманні правил використання і догляду за катетером.
- Катетер внутрішньовенний необхідно регулярно промивати гепаринізованим фізрозчином (кожні 4-6 годин), навіть якщо катетер не використовувався.
- Для профілактики запальних і гнійних процесів на шкірі необхідне ретельне дотримання умов асептики: використання стерильних перчаток, бактерицидних фіксуючих пластирів, зміна місця фіксації, обробляння антисептиком.
- Ретельна фіксація катетера дозволяє запобігти таким явищам, як зміщення і випадіння з супутньою травматизацією вени.
- Проведення зміни катетера рекомендується не рідше 1 разу на три тижні.
- Місце встановлення катетера має регулярно оглядатись медперсоналом на предмет наявності почервонінь, набряків, запалень.
Варто терміново звернутись до лікаря, якщо:
- З’явилась температура невідомої етимології;
- Спостерігається біль у місці встановлення, з’явилась припухлість або почервоніння;
- Введення ліків через катетер стало проблематичним;
- Катетер погано тримається, випадає;
- Виявлений витік з катетера.