Постановка катетера в вену проводиться в тих випадках, коли потрібен безперебійний доступ в кровоносне русло пацієнта, а саме:
- коли потрібно стабілізувати чи підтримувати водно-сольовий баланс крові;
- для внутрішньовенного введення ліків;
- для здійснення парентерального харчування;
- для переливання крові або її компонентів;
- для введення пацієнта в наркоз;
- для проведення детоксикації організму;
- для проходження курсу хіміотерапії.
У таких випадках постановка внутрішньовенного катетера може бути виконана відразу після затвердження плану лікування, якщо до цієї процедури немає протипоказань у пацієнта.
Постановка катетера в вену
Перед тим, як поставити катетер у вену, лікарем виконується огляд місця майбутньої пункції на предмет пошкоджень, запалення, інфікування. Потім ділянка шкіри дезінфікується і вводиться катетер одним з трьох способів:
- На голці. Пункція вени виконується гострим кінцем голки, на яку надітий катетер. На голці виконується постановка підключичного катетера та катетеризація яремної вени.
- Через голку з великим просвітом. Вену пунктують за допомогою голки, всередині якої пропускається гнучкий і м’який катетер.
- Катетеризація методом Сельдингера. Такий спосіб передбачає пунктування вени голкою, через яку пропускається спеціальний провідник, а вже через нього вводиться катетер. Таким способом відбувається постановка катетера в центральну вену.
Особливості постановки катетера в центральну вену
Постановка центрального яремного або підключичного катетера в вену виконується в амбулаторних або стаціонарних умовах. Перед тим, як поставити катетер в центральну вену, виконується місцеве знеболення або наркоз. Процедура проводиться в стерильних умовах, під рентгенологічним або ультразвуковим контролем. Через голку або провідник встановлюється катетер у вену, інший кінець катетера виводиться назовні і закріплюється на шкірі. При встановленні катетеризаційної системи Ю-ПОРТ від «ЮРіЯ-ФАРМ» вся конструкція розміщується під шкірою, а ін’єкції виконуються в спеціальний підшкірний резервуар.
Периферичний катетер і його постановка в вену
Постановка периферичного внутрішньовенного катетера починається з підбору відповідного катетера та вибору вени, обробки рук та місця майбутньої пункції антисептичними засобами. Потім накладається джгут вище місця проколу, вена фіксується і проводиться катетеризація методом «через голку». Після цього знімається джгут та обережно виймається голка. Катетер ретельно фіксується на шкірі. Все, що залишилось після процедури, утилізується згідно з установленим порядком. Периферичний катетер можна використовувати для проведення інфузій чи забору крові на аналіз відразу після установки.