Хіміотерапевтичний метод лікування онкологічних захворювань передбачає введення в організм пацієнта токсичних і отруйних препаратів, які пошкоджують уражені клітини, позбавляють їх здатності до поділу.
Хіміотерапія може проводитись різними способами: перорально, внутрішньом’язово, локально, підшкірно. Найбільш ефективним і поширеним способом вважається внутрішньовенний, коли введення препарату відбувається з допомогою ін’єкцій чи крапельниць.
Хіміотерапія проводиться курсами, що пов’язано з клітинним циклом ракових клітин. Кожний наступний курс хіміотерапії починається після паузи в кілька днів або тижнів. Пацієнту призначаються препарати або сукупності препаратів різної інтенсивності впливу, в залежності від діагнозу і стану хворого. В силу своєї токсичності ці препарати здійснюють подразнюючий і руйнівний вплив на стінки судин, викликають больові відчуття при введенні, мають ряд серйозних побічних ефектів.
Що таке інфузійний порт для хіміотерапії
В низці випадків пацієнту, якому призначена хіміотерапія, рекомендується встановлення підшкірного порту для інфузій. Порт для хіміотерапії являє собою компактний резервуар з силіконовою мембраною, з’єднаний з введеним в центральну вену катетером. Вся конструкція повністю відрізана від зовнішнього середовища і встановлена під шкірою. Введення лікувальних препаратів виконується в підшкірний резервуар з допомогою спеціальної голки, яка не пошкоджує мембрану.
Інфузійний порт встановлюється пацієнтові під час недовготривалої малоінвазивної операції, яка триває в середньому не довше однієї години. Після того, як заживуть накладені шви, місце розрізу перестане потребувати догляду, а пацієнт зможе вести активний спосіб життя.
Особливості та переваги використання порт-систем
Інфузійний порт спрощує процедуру отримання хіміотерапії. При його використанні відпадає необхідність в постійній катетеризації і використанні катетерів, які нерідко стають причиною інфікування і травматизації вен. Порт-система зменшує ускладнення після хіміотерапії, запобігає розвитку флебозів і флебітів, зменшує больові відчуття пацієнта під час введення хіміопрепаратів.
Разом з тим, використання порта потребує обов’язкового дотримання інструкції. Перед введенням препаратів ділянка шкіри над резервуаром має бути ретельно продизінфікована і оглянута лікарем на предмет наявності запалень, набряків, ран. Слід уникати потрапляння повітря в порт. Після кожної інфузії систему необхідно промити гепаринізованим фізрозчином.