Хіміотерапія – це сучасний метод лікування онкозахворювань, який частково або повністю знищує клітини раку, пригнічує розвиток пухлини і зменшує її розміри, полегшує хворобливу симптоматику захворювання. Під час хіміотерапії пацієнт отримує хіміопрепарати, які мають різний рівень токсичності.
Хіміотерапія та її вплив на організм
Разом з незаперечною користю хіміотерапія здійснює негативний вплив на організм. Під час лікування можуть виникати такі побічні ефекти, як нудота, блювота, розлади травлення, випадання волосся, анемія, зниження імунного захисту, ураження слизових та інші. Залежно від вираженості побічних ефектів розрізняють 5 ступенів впливу:
- Відсутність побічних ефектів під час лікування.
- Незначні зміни в стані організму, які не вимагають лікарського втручання.
- Відзначається негативний вплив на організм, який вимагає корекції відповідними лікарськими засобами.
- У роботі організму з’являються помітні порушення. Хіміотерапевтичне лікування коректується або відкладається до відновлення.
- Побічні ефекти несуть загрозу життю пацієнта. Потрібно терміново зупинити хіміотерапію.
Ускладнення після лікування хіміопрепаратами
Онкохворі часто мають справу з таким явищем, як ускладнення після хіміотерапії – зміни в організмі, викликані токсичним впливом хіміопрепаратів. Ступінь їх вираженості залежить від агресивності отриманих препаратів і загального стану організму пацієнта. Серед найбільш поширених ускладнень після хіміотерапії лікарі відзначають наступні:
- Мієлосупресія – зміна складу крові. Характеризується різким відхиленням від норми кількості еритроцитів, лейкоцитів або тромбоцитів. Призначаються препарати для підвищення гемоглобіну, переливання компонентів крові.
- Інфекції. Ослаблений токсичними препаратами організм вразливий до будь-яких інфекцій та вірусів.
- Судинні запалення. Виникають під час або після отримання хіміопрепаратів у венозне русло. Запалення супроводжуються больовими відчуттями, можуть провокувати тромбоз і закупорку вен.
На ранніх етапах лікування часто виникають флебіти та флебози. Такі ускладнення після хіміотерапії характеризуються запаленням і дегенеративними змінами, потовщенням стінок судин, що призводить до звуження просвіту. Цих явищ можна уникнути при введенні хіміотерапії пацієнтові через внутрішній порт Ю-ПОРТ. Імплантована під шкіру порт-система дозволяє швидко доставляти токсичні препарати у венозне русло, не вражаючи вени і не доставляючи пацієнту хворобливих та неприємних відчуттів.
Як відновити організм після хіміотерапії
Після завершення лікування хіміопрепаратами пацієнти здають ряд аналізів, які допомагають виявити порушення в організмі. Серед них – загальний аналіз крові, аналіз на лейкоцити, біохімічне дослідження крові. При появі різних симптомів пацієнту слід звернутися до лікаря для діагностики та підбору відповідного медикаментозного лікування.
Для відновлення та зміцнення організму після хіміотерапії рекомендується дотримання правильного харчування і режиму сну, перебування на свіжому повітрі, посильні фізичні навантаження, спокій.